Home Blog

Uji me limon te ben mire, por vetem nese e konsumoni ne kete periudhe pasi limoni tek stomaku juaj mund

0


Një nga pijet më të njohura në mesin e atyre që e dashurojnë palestrën: kjo është arsyeja pse ju duhet të pini ujë me limon çdo ditë!Një pije freskuese dhe e shkëlqyeshme për shëndetin: limoni është i pasur me lëndë ushqyese dhe i jep trupit shumë përfitime, prandaj ju duhet të pini ujë me limon çdo ditë.I përshtatshëm për çdo lloj sezoni, të nxehtë ose të ftohtë, zakonisht pijeni pas mëngjesit.

Një gabim që shumë njerëz bëjnë, për shembull, është pikërisht ajo e konsumit të pijeve para mëngjesit: është shumë e gabuar, sepse limoni mund të irr itojë stomakun, veçanërisht nëse ka pH shumë të acidit.Pra, këshilla është që ta pini pak pas vaktit pa e mbingarkuar atë! Le të gjejmë 5 arsyet pse duhet të pini ujë dhe limon çdo ditë.Lu fton sëm undjen sezonale. Uji dhe limoni ndihmojnë në lu ftimin e sëm undjeve sezonale falë vitaminës së plotë që limoni ka si agrum. Ky është një nga mjetet më të përhapura për të forcuar sistemin imunitar duke rritur mbrojtjen e tij.

Redukton dhi mbjet e ko ckave. Përveç vitaminës C, limoni është i pasur me kalcium që është i përsosur për shëndetin e ko ckave. Kjo është arsyeja pse të konsumuarit e ujit me limon mund të jetë shumë i dobishëm për ata që vuajnë nga dhi mbjet e kyçeve! Me një terapi prej rreth tre javësh, gjithçka mund të kthehet në vendin e vet.Parandalon diabetin. Kjo pije ka fuqinë për të rregulluar nivelet e sheqerit në gj ak. Kjo është arsyeja pse është e madhe mundësia për parandalimin e diabetit nga momenti që zvogëlon indeksin e glicemisë!

Ndihmon tretjen. Nëse pihet pas ngrënies, sidomos uji i nxehtë dhe limoni mund të nxisin tretjen falë pranisë së acidit citrik!Ju bën të humbisni peshë. Natyrisht ne nuk po flasim për një pije të mrekullueshme, por nëse kombinohet me një dietë të përshtatshme dhe me aktivitet të vazhdueshëm fizik, kjo ju lejon të hu mbni peshë duke qenë një pije që dj eg yndyrë.Për më tepër, ajo jep një ndjenjë të ngopjes, prandaj është më mirë të rregullojmë ndjenjën e urisë.


Mjekët këshillojnë që kosi të konsumohet në mëngjes ne menyre qe te merrni nga ky produkt

0


Kosi është një nga ushqimet më të konsumuara nga shqiptarët. Ai mund të përdoret në forma të ndryshme dhe i kombinuar me produkte të shumta.Kosi mund të hahet siç është, mund të bëhet dhallë, tarator, mund të kombinohet me fruta të ndryshme.Kosi mund të hahet me të ëmbla dhe të kripura, në mëngjes, drekë apo edhe darkë për një vakt të lehtë. Kosi është i pasur me kalium, kalçium, magnez, vitaminë B2 dhe B12.

Kosi është gjithashtu i rekomandueshëm për fëmijët, ku sipas një studimi të fundit fëmijët që ushqehen me kos rregullisht janë më pak të rrez ikuar nga inf eksionet dhe ale rgjitë.Por mjekët këshillojnë që kosi të konsumohet në mëngjes për të përfituar vlerat që ai ka.Forcon kockat. Nëse hani një filxhan me kos në mëngjes keni marr kalciumin e duhur që shërben për forcimin e kockave.

Largon bakteret. Kosi përmban probiotikë që elim inojnë mikro-organizmat nga sistemi tretës. Personat që vuajnë nga fryrjet në stomak ose diarrea, duhet të hanë kos që në mëngjes.Përmirëson tretjen. Konsumi ditor i tij në mëngjes, mbron sistemin tretës nga toksinat dhe bak te ret.Mbron imunitetin. Kosi mbron dhe forcon imunitetin. Kjo ndodh sepse kosi përmban minerale të dobishme si zinku, magnezi dhe seleniumi.Ndihmon në uljen e tensionit të gja kut. Kosi ndihmon në uljen e tensionit të gja kut dhe shëndetin e zemrës sepse kaliumi që ai përmban ndihmon në elim inimin e kripës së tepërt nga organizmi./shendeti.com.al


Konsumimi i vetem nje veze ne dite mban larg kete problem sipas studimit te bere

0


Konsumi i një veze çdo ditë mund të ulë rrez ikun e zhvillimit të sëm undjeve kardiovaskulare, sugjeron një studim i kryer tek 400 mijë të rritur në Kinë.Personat që konsumojnë çdo ditë vezë janë 18% më pak të rrez ikuar që të vde sin nga sëm undjet kardiovaskulare, që manifestohen me at ak në zemër ose go ditje në tru, krahasuar me personat që e shmangin konsumin e vezës.

Tensioni i lartë i gja kut, mbipesha dhe luhatjet e niveleve të sheqerit në gjak rrisin rrez ikun e zhvillimit të sëm undjeve kardiovaskulare.Të gjithë këta faktorë zhvillohen si pasojë e dietës së pashëndetshme, pasivitetit fizik, duhanpirjes dhe abu zi mit me alk olin.Për gati 9 vite, shkencëtarët kanë vëzhguar rreth gjysmë milionë njerëz, të cilët në fillim të studimit nuk vuanin nga asnjë sëm undje të tillë si diabeti, kan ce ri apo sëm undjet kardiovaskulare.

Më shumë se 13% e të rriturve, të moshës 30 deri 79 vjeç, treguan se konsumonin gati çdo ditë 1 vezë, ndërsa 9% raportuan se konsumonin shumë rrallë vezë.Përgjatë 9 viteve të studimit, 9,985 persona humbën je tën nga sëm undjet kardiovaskulare, ndërsa gati 84,000 pjesëmarrës të tjerë në studim u diagn osti kuan me sëm undje të zemrës.Pasi analizuan të dhënat, shkencëtarët zbuluan se konsumi i një veze në ditë lidhej me një rrez ik më të ulët për zhvillimin e sëm undjeve të zemrës, krahasuar me mos konsumimin fare të këtij produkti.Burimi: CNN / Shendeti.com.al


Duhet apo jo ta lani dhe gjuhen pasi te lani dhembet? 3 arsyet qe do t’ju bejne qe sot

0


Një nga gabimet që bëjmë kur lajmë dhëmbët është se harrojmë të lajmë gjuhën.Sipas ekspertëve, më shumë se 700 lloje të ndryshme bak teresh jetojnë në gojën tonë. Gjuha vepron si një sfungjer për mikr obet.Edhe pse jo të gjitha janë të rrez ikshme për shëndetin, kur bak teret e rrez ikshme shumohen në sipërfaqen e saj, ato mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin.

Shikoni tre arsye pse duhet ta lani atë me furçë.1. Ndryshimi i shijes;Kur nuk e lani gjuhën, një shtresë bak teresh, mbetjesh ushqimore dhe qelizash të vde kura krijohet në sipërfaqe, gjë që bll okon ndjenjën e shijes. Kur ta pastroni gjuhën nga e gjithë kjo, shija do të kthehet gjithashtu.2. Era e keqe e gojës;Era e keqe e gojës është problemi kryesor për dikë që nuk e pastron gjuhën. Kjo është për shkak të përhapjes së bak tereve që zakonisht “fshihen” në pjesën e pasme të gjuhës.

Prandaj është e rëndësishme të lani gjuhën tuaj duke vendosur furçën e dhëmbëve ose mjetin special për pastrimin e gjuhës sa më shumë që të jetë e mundur.3. Sëm undja periodontale;Një përqendrim i tepërt i bak tereve në gjuhë mund të prekë dhëmbët si gingiviti apo infla ma cioni i mishrave të dhëmbëve, të cilat nëse nuk trajtohen në kohë mund të çojnë në periodontitis.Përveç humbjes së dhëmbëve, e cila është një rrez ik i madh, sëm undja periodontale shoqërohet me një rrezik të shtuar të ata kut në zemër, go ditjes në tru dhe ab or tit.


Nutricionistja e njohur tregon metoden me uthull molle dhe leng qepe qe sidomos vajzave dhe grave

0


Njollat kafe në fytyrë janë një stres i vërtetë. Ato shfaqen për shkak të shpërndarjes në mënyrë të pabarabartë të melaninës në dërmën e lëkurës, nën veprimin e rrezatimit ultravjollcë.Maska me uthull molle dhe lëng qepe.Për shkak të përmbajtjes së lartë të aciditetit, uthulla dhe qepa japin rezultat të dukshëm në zbehjen e njollave të errëta në fytyrë.

Acidet që kanë në përmbajtje këta dy përbërës, veprojnë për të ndaluar oksidimin e lëkurës, që çon në krijimin e njollave kafe, por në të njëjtën kohë edhe shpërndan melaninën në mënyrë të barabartë, duke bërë që njollat e diellit të largohen shpejt.Çfarë ju nevojitet: 1 lugë gjelle uthull, 1 lugë gjelle lëng qepe

Përdorimi:I përzieni të dyja dhe aplikojeni maskën në fytyrë. E lini të veprojë për 30 minuta (jo më shumë sepse mund të thajë lëkurën). Në fund e shpëlani me ujë të bollshëm.


Studime të shumta kanë treguar se konsumi i hudhrës esëll, me stomak bosh e transformon atë

0


Studime të shumta kanë treguar se konsumi i hudhrës esëll, me stomak bosh e transformon atë në një anibi ot ik të fuqishëm dhe është më efektive nëse e konsumoni para mëngjesit pasi bak teret janë të ekspozuara dhe të pambrojtura.

Tek personat me hipertension, hudhra lehtëson shenjat e kësaj sëm undjeje.Përveçse ndihmon me qarkullimin e gja kut, parandalon probleme të zemrës dhe përmirëson funksioniin e fshikëzës së tëmthit dhe mëlçisë.Hudhra është gjithashtu e dobishme kur është fjala për trajtimin e sëm undjeve të stomakut dhe diarresë. Ka shumë persona që pretendojnë se ngrënia e hudhrës esëll lehtëson problemet nervore.

Në mjekësinë alternative përdorimi i hudhrës është shumë i njohur për efektet detoksifikuese, Ekspertët në këtë fushë thonë se hudhra ka veti të vr asë krimbat dhe paraz itët si dhe të parandalojë probleme si diabeti, tifoja, disa lloje kan ce ri dhe depr esioni.


Ekspertët zbuluan që nese hani darkë pas kesaj ore, niveli i sheqerit mund te rritet me teper

0


Përpos pjesës që mund të shtoni në peshë, një studim i ri ka sugjeruar që të hani darkë vonë mund të rrisë rrez ikun për diabet dhe sëm undjet e zemrës.Studiuesit nga “Perelman School of Medicine” në Universitetin e Pensilvanisë zbuluan qe të hani darkë vone mund të rrisë nivelet e glukozës dhe insulinës, të cilat dyja njihen se shkaktojnë tipin 2 të diabetit.

Ekspertët zbuluan që të hani darkë pas orës 7 mund të ndikojë në rritjen e rrez ikut për su lm në zemër.Studiuesit nga “Dokuz Eylül University” studiuan më shumë se 700 të rritur me presion të lartë gja ku për të zbuluar nëse oraret e ndryshme të ngrënies kishin ndryshim te shëndeti i tyre.Ata zbuluan që të hani darkë vonë kishte një impakt në presionin e gja kut gjatë natës, ndërkohë që të hani dy orë para se të shkoni në shtrat sillte akoma dhe më shumë dëmtim.


Menuja e mengjesit nga dietologia e njohur per personat qe kane probleme me kolesterolin

0


Kolesteroli i lartë është një kër cë nim i vazhdueshëm për shëndetin e zemrës, i cili mund të përfundojë në episod fa tal për je tën.Disa persona munden të arrijnë ta mbajnë kolesterolin në nivele optimale nëpërmjet ushqimit, aktivitetit fizik dhe rënies në peshë, por disa të tjerë, duhet të marrin medikament, pasi problemi i tyre qëndron më shumë në rregullimin e brendshëm, që ka të bëjë kryesisht me mëlçinë dhe predispozitën gjenetike.

Kolesteroli i marrë me ushqim, duket te ketë një ndikim fare të vogël në kolesterolin në gj ak, dhe një tjetër grup yndyrnash është përgjegjës për rritje të padëshirueshme të tij.Ato janë yndyrnat e ngurta dhe yndyrnat tra ns, si gjalpi, bulmeti me yndyre, margarina, vaji i palmës dhe vaji i kokosit, apo vajrat bimor të rafinuar qe përdoren gjerësisht për skuqje.Një dietë ushqimore që trajton kolesterolin e lartë, përfshin evitimin e yndyrave të ngurta dhe tra ns, plotësimin optimal me yndyrna të pangopura, marrjen e mjaftueshme të fibrave dhe prebiotikëve, si dhe furnizimin e përditshëm me lëndë antiinfla ma tore dhe antioksiduese, të cilat e mbrojnë kolesterolin nga oksidimi – forma më e rrez ikshme e tij.

Zgjedhjet më të mira për vaktin e mëngjesit.Bukë thekre; gjalpë susami (organik); 1 lëng shege.Tërshëre e zier me ujë, vaj ulliri, gjize, 2 arra; lëng rrushi.Kos pa yndyrë; elb i zier; kurkume*; fara lini; shegë; boronicë e thatë ose rrush i zi, i thatë.Trahana me vaj ulliri, gjizë, fara luledielli; 1 lëng qitro.Suxhuk me kumbulla të thata, rrush të thatë, bajame, fara kungulli, fara chia,kakao të pastër dhe pak mjaltë.Bukë thekre*; vezë e zier; ½ avokado e marinuar me pak vaj ulliri dhe lëng limoni; 1 mollë.Hikerror të zier me ujë dhe pak qumësht bajamesh*, kanellë, pak vanilje, bajame te thërrmuara, banane, shegë.

Faktorë të tjerë të rëndësishëm që ndihmojnë.Pini ujë mjaftueshëm, ka shume raste që kolesteroli i lartë rregullohet pas konsumit të mjaftueshëm dhe vazhdueshëm të ujit.Ndërprisni duhanin, duhanpirja shkakton ulje të kolesterolit të mirë.Rrisni aktivitetin fizik.Arrini një peshe normale për gjatësinë.Konsumoni mjaftueshëm fruta dhe perime çdo ditë.Gatuani vetëm me vaj ulliri.Evitoni yndyrat e bulmetit, dhe të produkteve të gatshme./Nga Blerina Bombaj,dietologe


Ndërkohë që plakeni keto jane 3 vitaminat qe u nevojiten sidomos tek grate

0


Kalciumi : Me kalimin moshës, ju filloni të humbisni më shumë nga ky mineral se sa e absorboni, duke humbur kështu masën ko ckore dhe duke rritur rrez ikun për zhvillimin e osteoporozës.Gratë në fazën e me nop auzës sidomos janë më të rrez ikuara. Kalciumi ndihmon në funksionimin si duhet të muskujve, nervave, qelizave dhe enëve të gja kut.

Gratë mbi 50 vjeç dhe burrat mbi 70 vjeç duhet të marrin 20% më shumë nga ky mineral se grupmoshat e tjera të rritura. Qumështi, kosi dhe djathi janë ndër burimet më të mira të kalciumit.Vitamina B12 : Kjo vitaminë ndihmon në zhvillimin e qelizave nervore dhe gja kut. Mund ta merrni atë në mënyrë natyrale nga ushqimet me bazë shtazore, si mishi i viçit, peshku, vezët dhe produktet e bulmetit.Duke qenë se 30% e njerëzve mbi 50 vjeç kanë një gjendje të quajtur gastriti atrofik, kjo e vështirëson absorbimin në trup të vitaminës B12 nga ushqimet.

Vitamina D: Trupi ka nevojë për këtë vitaminë që të absorbojë kalciumin. Prandaj duhet ta merrni atë për të parandaluar osteoporozën.Vitamina D ndihmon në funksionimin si duhet të muskujve, nervave dhe sistemin imunitar. Shumë njerëz e marrin vitaminën D nga rrezet e diellit.Por ky proces vështirësohet me kalimin e moshës, ku trupi e ka të vështirë që të konvertojë rrezet e diellit në vitaminë D.


Është e vërtetë! Të paktën, njerëzit që konsumojnë vezë çdo ditë nuk janë më të

0


Veza ka më shumë lëndë ushqyese – vitamina, minerale dhe aminoacide – për kalori se çdo ushqim tjetër. Me një vezë do të mund të merrni:Proteina të cilësisë së lartë, Selen, Fosfor, Kholine, Vitaminë B12, Antioksidues të shumëfishtë, që mbrojnë qelizat.Nga ulja e triglicerideve deri tek mbrojtja e shikimit dhe zhvillimi mendor i fëmijëve, ja cilat janë disa nga përfitimet shëndetësore të vezës dhe përse duhet ta konsumoni çdo ditë!

Vezët ofrojnë proteinat komplete;Një vezë përmban 6 gramë proteina, me të nënta aminoacidet “esenciale”, që trupi nuk mund t’i prodhojë vetë. E bardha vezës përmban gjysmën e proteinave dhe shumë pak yndyra dhe kolesterol.Rrisin nivelet e kolesterolit të “mirë”;Njerëzit që konsumojnë vezë çdo ditë kanë nivele më të larta të kolesterolit të “mirë”, i quajtur HDL.Mund të ulin nivelet e triglicerideve;Trigliceridet e ulëta janë të mira për shëndetin. Konsumimi i vezëve, sidomos ato të pasura me acide yndyrore të caktuara (si omega 3), ul nivelet e triglicerideve.

Mund të ulin rrez ikun e zhvillimit të go ditjes në tru;Edhe pse studimet ndryshojnë, duket se një vezë çdo ditë mund të ulë rrez ikun.Një studim i fundit kinez ka zbuluar se njerëzit që konsumojnë rreth 1 vezë çdo ditë janë 30% më pak të rrez ikuar të vd esin nga go ditja në tru, krahasuar me ata që nuk i konsumojnë fare vezët.Janë të shëndetshme për zemrën;U çuditët? Është e vërtetë! Të paktën, njerëzit që konsumojnë vezë çdo ditë nuk janë më të rrez ikuar nga sëm undjet e zemrës. Madje edhe njerëzit që vuajnë nga prediabeti apo diabeti i tipit 2 janë më pak të rrez ikuar.Një studim kinez ka zbuluar se njerëzit që konsumojnë thuajse çdo ditë vezë janë 20% më pak të rrez ikuar të zhvillojnë sëm undje zemre krahasuar me ata që nuk i konsumojnë fare.