Rikthimi i Benitez, strategu legjendar po e merr drejtimin e skuadrës së Premier LeagueNOTTINGHAM FOREST thuhet se po rreshton zëvendësuesin e menaxherit Steve Cooper me Rafa Benitez si një kandidat të fortë.Klubi ka nisur një fillim të dobët pas rikthimit në Premier League dhe aktualisht është në fund të tabelës.Ata kanë marrë vetëm katër pikë nga tetë ndeshjet e para dhe mënyra e humbjes së mbrëmshme 4-0 ndaj rivalëve tjerë për mbijetes Leicester e lë Cooper në rrezik shkarkimi.Pronari i pyjeve, Evangelos Marinakis, ka nisur procesin e identifikimit të menaxherëve të rinj të mundshëm.

Ish-trajneri i Liverpool, Chelsea dhe Real Madrid, Benitez është favorit për punën, pretendon The Telegraph.Spanjolli, 62 vjeç, së fundmi pati një periudhë të pasuksesshme në Everton dhe ka mbetur pa punë që nga shkarkimi në fillim të vitit 2022.Ai ishte i lidhur edhe me pozicionin vakant te Olympiacos, klubi gjithashtu në pronësi të Marinakis, por ata zgjedhën opsione të tjera.

Gjithashtu po konsiderohet edhe ish-trajneri i Burnley, Sean Dyche, i cili thuhet se ka vizituar City Ground këtë sezon.Benitez dhe Dyche mund të jenë të dy emërime të zgjuara pasi kanë përvojë në mbajtjen e skuadrave të kërcënuara me rënie në divizion me Newcastle dhe Clarets respektivisht.Çdo trajner i ri do të duhet të punojë me një skuadër që duket e ndarë pasi Forest solli 23 lojtarë të rinj gjatë verës.

Klubi shpenzoi para duke shpenzuar mbi 200 milionë funte për nënshkrime dhe Cooper ka qenë nën presion për disa javë me tifozët ende për të parë përfitimet në fushë.Forest është në një seri prej pesë humbjesh radhazi dhe kohët e fundit ka pasur humbje të dëmshme të besimit ndaj Bournemouth, Fulham dhe Leicester.Supozohet se ka edhe tensione prapaskenave në lidhje me Cooper.Kontrata e tij me klubin do të skadojë në fund të këtij sezoni dhe ai ende nuk ka nënshkruar një marrëveshje të re pas shumë spekulimeve.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *