Studimi i fundit : Këto njihen si 2 përbërësit e zemrës dhe trurit, pasi bëjnë të mundur aktivizimin e disaKëto dy përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetsore. Arrat dhe rozmarina përbëjnë recetën ideale të vlerave për një zemër të shëndetshme, kocka të forta, shëndet prej shkencëtari por mbi të gjitha kujtesë të fortë.Arrat dhe Rozmarina janë të pasura me ushqyes. Ato janë një burim i jashtëza konshëm antioksidantësh, vitamine E dhe mineralesh. Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit.
LEXO ME SHUME:

Arrat përbëjnë një zgjedhje të mençur ushqimore sepse kanë një përqendrim të lartë të acideve yndyrore omega-3 që parandalojnë sëm. undjet degj. eneruese të trurit siç janë sëm. undja e Alzheimer, skle roza dhe sëm. undja e Parkinsonit.Arrat dhe Rozmarina parandalojnë sëm. undjet koronare dhe janë një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore mono-të-pangopura siç është acidi oleik.LEXO ME SHUME:

Vlerat Kurative Për Shëndetin;Shumë studime kanë treguar se këta ushqyes janë të dobishëm për parandalimin e sëm. undjeve të zemrës.Gama e ushqyesve të rëndësishëm të arrave shtrihet edhe tek kockat. Acidet yndyrore i bëjnë arrat të jashtëza konshme në rritjen e nivelit të përthithjes së kalciumit nga ko ckat.Rozmarina ofron një spektër shumë të gjërë përfitimesh. Kjo barishte është e pasur me hekur, kalcium dhe fibër dietike. Ajo përmban gjithashtu shumë antioksidantë.LEXO ME SHUME:

Disa prej përfitimeve shëndetsore të rozmarinës përfshijnë aftësinë e saj për të forcuar kujtesën, përmirësuar humorin, pakësuar inflamacionin, zbutur dhi mbjen, mbrojtur sistemin imunitar, stimuluar qarkullimin e gja. kut, pastruar organizmin, lu. ftuar bak teret dhe inf. eksionet, parandaluar plakjen e parakohshme dhe shëruar lëkurën.Receta që ekspertët rekomandojnë përmban arra, rozmarinë dhe vaj ulliri, tre super fuqitë e shëndetit të mirë.Përgatitja Krejt Lehtë në Shtëpi;Përbërësit:2 filxhanë me arra të grira trashë;2 lugë gjelle me vaj ulliri;1 lugë gjelle me rozmarinë;Çerek luge çaji me kripë.LEXO ME SHUME:

Përgatitja;Ngroheni furrën paraprakisht në 180° C. Hidhni arrat në një tepsi mbi të cilën keni shtruar një letër pjekjeje. Spërkatini me rozmarinë, kripë dhe vaj ulliri. Piqini deri sa arrat të marrin një ngjyrë kafe të artë për rreth 10-15 minuta.Më pas mund t’i ruani në një enë të mbyllur hermetikisht dhe të ruajtur në temperaturë ambienti.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *