HABIT FIFA : Përditëson listën e kombëtareve më të mira në botë, pas Kupës së Botës.Suprizon vendi i parëArgjentina nuk bëhet skuadra numër një në renditjen e FIFA-s këtë muaj, pavarësisht se fitoi Kupën e Botës 2022.Në vend të kësaj, organi qeverisës i futbollit botëror vlerëson Brazilin përpara rivalëve të tyre të Amerikës së Jugut.
LEXO ME SHUME:

Brazili ka mbajtur pozitën e parë që nga shkurti, kur kaloi Belgjikën.Edhe pse nuk arritën të kalonin çerekfinalet në Katar, rezultatet e Argjentinës nuk kanë qenë të mjaftueshme për ti kaluar brazilianët.Brazili fitoi tre ndeshje në turne, humbi ndaj Kamerunit dhe u eliminua pas një humbjeje në penallti nga Kroacia.LEXO ME SHUME:

Përveç fitimit të Kupës së Botës, Argjentina fitoi edhe Kupën e Amerikës në vitin 2021.Argjentina dhe Franca janë përkatësisht e dyta dhe e treta, ndërsa Belgjika ka zbritur me dy vende në të katërtin pasi arriti përtej fazës së grupeve.Anglia qëndron në vendin e pestë, ndërsa Holanda ngjitet me dy vende në të gjashtin.Lista do të publikohet zyrtarisht të enjten nga FIFA.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *