Duhet ti dini pasi keto jane 3 problemet qe mund t’ju bejne tullac ne vetem 3 muaj


Dihet se lëkura, flokët dhe thonjtë reagojnë ndaj çdo sëm undjeje. Por dihet më pak se për shkak të stresit, ndryshimit të peshës dhe anemisë, mund të bëhesh tullac në vetëm tre muaj. Rënia e flokëve është një dukuri e përditshme për shumicën e njerëzve, kështu që u krijon probleme shtesë, si për shembull një vaskë e bll okuar, një tapet plot flokë e të ngjashme. Megjithatë, rënia e flokëve është një proces krejtësisht normal dhe i ndodh pothuajse të gjithëve. Megjithatë, është e rëndësishme të dini arsyet e rënies së flokëve dhe si t’i minimizoni ato.
LEXO ME SHUME:

Mesatarisht, një person humbet 80 flokë në ditë. Një studim i kryer në Britani zbuloi se humbja e flokëve është shumë më e zakonshme tek gratë sesa tek burrat dhe se një në tre gra ka probleme tepër të mëdha me rënien e flokëve, shkruan albeu.com.Stresi i tepruar;Humbja e flokëve mund të jetë gjenetike në natyrë, kështu që mund të vëreni një ndryshim të rëndësishëm në vëllimin e flokëve në një moment të jetës tuaj. Ju gjithashtu mund të humbni flokët për shkak të stresit të tepërt ose çekuilibrit hor monal, dhe një shkak i zakonshëm është disa sëm undje.LEXO ME SHUME:

Përveç faktit që çekuilibri hor monal sjell një sërë problemesh si shfaqja e akneve, shtimi i peshës trupore e të ngjashme, ai ka një ndikim të madh në rritjen dhe forcën e flokëve. Nëse hor monet nuk janë në nivelet që duhet të jenë, flokët tuaj mund të bëhen dukshëm më të hollë.Fakti që flokët bien nga stresi nuk është një mit, dhe stresi gjithashtu shkakton probleme shtesë si zbokth, dhimbje të kokës, yndyrë të kokës. Është shkaktar i problemeve të tjera, atyre me aparatin tretës, si dhe mungesës së oreksit, shkruan albeu.com. Rënia e flokëve mund të jetë gjenetike në natyrë.LEXO ME SHUME:

Anemia;Sasia e reduktuar e rruazave të kuqe të gjakut ndikon edhe në rritjen e flokëve, pra nëse jeni anemik, është shumë e mundur që trupi juaj të mos prodhojë material të mjaftueshëm për të rritur flokë të shëndetshëm. Nëse mendoni se ju mungon energjia, provoni të konsumoni më shumë vitaminë B12. Mungesa e kësaj vitamine shpesh çon në rënie të flokëve dhe ulje të hekurit në gjak.Shtim i papritur ose humbje peshe;Flokët gjithashtu mund të bien për shkak të rritjes së papritur ose humbjes së peshës, si dhe kur filloni të plakeni.LEXO ME SHUME:

Nëse vëreni se flokët po ju bien shumë për më shumë se tre muaj, drejtohuni te mjeku dhe konsultohuni për problemin. Mundohuni të mos bëni panik dhe fokusohuni në gjetjen e një kure për atë që po ju ndodh.Përfshini më shumë proteina dhe karbohidrate në dietën tuaj dhe mos kini frikë të përfshini suplemente dietike për t’ju ndihmuar të rikuperoni flokët tuaj.Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *