Nga ulja e nivelit te sheqerit e deri tek pagjumesia: Ky perberes i kuzhines ofron plot 10 perfitime

0
6


Kur të zgjoheni në mëngjes, do të largohen dhembjet e barkut dhe të lukthit, por edhe era e ke qe, niveli i lartë i sheqerit, por kohë pas kohe edhe shtresat dhj amore.Cilësinë e mirë të uthullës së mollës shumë mirë i njohim, mirëpo ekzistojnë edhe ato që nuk janë edhe aq të njohura.Lexoni dhjetë cilësitë e mira të uthullës së mollës e cila mund të përdoret nëse pini një lugë të vogël para gjumi dhe jemi të sigurt që shpejt do t’ju kalojë në shprehi!
LEXO ME SHUME:

Duke u bazuar në shumë studime, obe ziteti është i lidhur ngushtë me gjumin.Sa më shumë peshë të ketë një njeri aq më shumë prob leme me gjumi do të ketë.Uthulla e mollës ka aftësinë të lu ftojë grumbullimin e dhj amit dhe redukton oreksin.Uthulla gjithashtu përmban pektin që relakson trurin.Kështu që kur ndiheni të uritur para se të flini hiqni duart nga çokollatat dhe përzieni 1 lugë gjelle uthull molle në një gotë uji dhe pijeni.LEXO ME SHUME:

Bak teri përgjegjës për dhi mbjen e fytit nuk mbijeton dot në një ambient ku ka uthull molle.Merrni 1 lugë çaji uthull molle dhe kalojeni një orë para se të shkoni në shtrat.Uthulla e mollës stimulon nervat përgjegjëse për lemzën dhe shijimi i uthullës do të bëjë që nervat ta “harrojnë” lemzën. Një lugë çaji me uthull molle i tretur në një filxhan ujë mjafton për ta ndaluar.Uthulla e mollës është e pasur me magnez, kalium dhe vitaminë B1, B2, A, dhe E pastron mukozën dhe sinuset.Përzieni një lugë çaji uthull molle në një gotë ujë dhe pijeni para se të shkoni në shtrat.LEXO ME SHUME:

Uthulla e mollës ka aftësinë të rregullojë nivelet e acidit në stomakun tuaj.Thjesht përzieni një lugë gjelle uthull në një gotë ujë dhe pijeni përpara se të shkoni në shtrat.Bak teri në gojën tuaj është për këtë shkak.Siç thamë më parë uthulla e mollës mund ta vrasë këtë bak ter duke iu lënë gojën të freskët.Ju duhet të merrni një lugë çaji uthull molle para se të shkoni në krevat.Uthulla e mollës ndihmon që ju të harroni pagjumësinë gjatë natës që shkaktohet nga dhi mbjet e stomakut tuaj.Ju nuk do të keni më prob leme me gazrat në stomak dhe shtrëngimet.Përzieni 1 lugë çaji uthull molle në një filxhan çaji me ujë të ngrohtë dhe pini para se të shkoni në shtrat.LEXO ME SHUME:

Pagjumësia është e lidhur ngushtë më digjestionin.Uthulla e mollës ju ndihmon në prob lemet me fryrjen dhe përzierjen.Përzieni një lugë çaji me uthull molle dhe mjaltë në një gotë me ujë të ngrohtë para se të flini.Mungesa e kaliumit konsiderohet si një nga shkaktarët kryesorë të dhi mbjes së gjurit.Për fat të mirë uthulla e mollës është e pasur me kalium që ka aftësinë të reduktojë dhi mbjen dhe të rregullojë balancën në qëndrimin e trupit.Ul nivelet e sheqerit në gj ak;Nivelet e larta të sheqerit në gj. ak është një ndër prob lemet më të larta që njerëzit që vuajnë nga pagjumësia kanë.Uthulla e mollës mund të përmirësojë ndjeshmërinë e insulinës në gj ak duke reduktuar dhe sheqerin. Ju duhet të merrni rregullisht 2 lugë çaji uthull mollë për këtë prob lem.


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here