Njihet si “gjethja e mrekullive”: 11 problemet qe trajton, nga pagjumësia e deri tek rregullimi i nivelit të sheqerit në gjak


Gjethja e dafinës është një nga gjethet të cilat bëjnë mrekulli për shëndetin e njeriut duke luftuar një sërë problemesh:Problemet nervit shiatik;Dhimbje koke dhe migrenë.Dobësi dhe energji të ulët;Kistet;Spazma;Artritin;Infeksionet e lëkurës;Dhimbje barku dhe gazra;Gërhitjen.
LEXO ME SHUME:

Simptomat para menstruacioneve;Depresioni;Të gjitha që duhet të bëni për të shijuar këto përfitime është pirja e çajit të dafinës, e cila përgatitet si më poshtë:PËRBËRËSIT:30 gram gjethe të thata dafine;Ujë;Udhëzime:Shto gjethet e thata sapo uji vlon, dhe lërini për disa minuta. Pastaj, hiqni enën nga nxehtësia, mbuloni atë dhe lëreni shumë të ftohet. Për efektet më të mira, pini çajin e dafinës dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Gjethet e kësaj bime janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe posedojnë këto veti mjekësore:LEXO ME SHUME:

– Lehtëson dhembjen. Për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, ziej 5 gjethe dafine në 1 litër ujë dhe shtoni atë në vaskë e mbajeni për 15 minuta.– Këto gjethe janë të pasura me hekur, kalium, vitaminë C, A, kalcium, magnez dhe mangan.– Ato ndihmojnë tretjen, dhe trajtojnë ulcera stomaku, dhimbje barku dhe fryrje.– Qetësojnë dhimbjen e artritit. Thjesht hiqni vajin e këtyre gjetheve në nyjet e prekura.LEXO ME SHUME:

– Për të trajtuar infeksionet e lëkurës, aplikoni një kompresë të ngrohtë me lëngun gjetheve të dafinës në zonën e prekur. Gjethet kanë veti të fuqishme antibakteriale dhe antifungale.– Çaji i gjetheve të dafinës lufton çështjet e frymëmarrjes, kollës, gripin dhe ftohjet. Thjesht aplikoni fasha të ngrohta në gjoks me lëngun e marrë nga zierja e dafinës.– Gjethet e dafinës janë të dobishme në rastin e diabetit, pasi ato rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.– Përdorni një shpëlarje me gjethet e dafinës për të parandaluar zbokthin.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *