Rralle konsumohet, por kur te mesoni se kosi me hudher dhe vaj ulliri trajtojne keto probleme qe bejne te mundur


Një kombinim perfekt për një darkë të lehtë, të shijshme plot vlera ushqyese e shëndetësore. Përgatitja e kosit me hudhra dhe vaj ulliri është vërtetë e thjeshtë por shija dhe vlerat që përfiton organizmi janë të shumta. Ju mjafton të shtypni një thelpi hudhër në një lugë vaj ulliri t’i përzjeni të gjitha bashkë e më pas t’i shtoni në një pjatë me kos.Shtojini pak kripë dhe majdanoz të grirë imët sipas dëshirës dhe konsumojeni gjatë darkës.
LEXO ME SHUME:

Jo vetëm që do t’ju kënaqë me shijen që ka por mbi të gjitha kjo mënyrë e të ushqyerit është ideale për të mbajtur trupin në formë, për të përmirësuar tretjen dhe për rigjallëruar organizmin në tërësi.Më poshtë ju sjellim vlerat që përfiton organizmi kur konsumon kos.I bën mirë stomakut;Kulturat e gjalla tek kosi janë efikase kundër konstipacionit, diaresë, infla ma cionit të zorrëve, kan ce rit të zorrës së trashë e të tjerë.LEXO ME SHUME:

Këto probiotikë përforcojnë imunitetin dhe mbrojnë stomakun nga inf eksionet.Osteoporoza;Brishtësia e kockave vjen si pasojë e ndryshimeve hor mo nale dhe mungesës së vitaminave D dhe kalçiumit.Kosi është i pasur me kalçium dhe konsumimi i rregullt i tij përmirëson strukturën e kockave.Tensioni i lartë i gja kut;Studimet kanë konfirmuar se produktet e bulmetit kanë aftësinë të rregullojnë tensionin e gja kut.Me kos e pak hudhër, rreziku i tensionit të lartë të gja kut bie me 50 përqind.LEXO ME SHUME:

Pesha;Kosi është ideal për të kufizuar kaloritë. Ai shuan urinë dhe nepsin për ushqime të ëmbla.Pasi përthithet, kalçiumi nga kosi ndikon që qelizat e yndyrës të ulin prodhimin e kortizolit ndërkohë që amino acidet djegin yndyrën e tepërt. Rekomandimet gjithnjë vlejnë për kosin me pak yndyrë.Vitaminat;Kosi përmban fosfor, kalium, jod, zink, vitamin B5 dhe B12. Kjo e fundit është një vitaminë shumë e rëndësishme për rruazat e kuqe të gja kut dhe sistemin nervor.E ftohura;Kur imuniteti është i fortë, do të mund të mposhtë vi ruset ose bak teret. Konsumoni 150-200 gramë kos shoqëruar me një thelpi të voguel hudhre në ditë për t’i shpëtuar simptomave të të ftohurës, gripit dhe problemeve me fytin.LEXO ME SHUME:

Ky produkt përgjysmon shanset e shfaqjes së këtyre sëm undjeve.Shëndeti i lëkurës;Kosi është një nga kurat më të mira për femrat. Ai përmirëson lëkurën, shtrëngon poret dhe i jep lëkurës elasticitet dhe shkëlqim.Kosi është i dobishëm kundër simptomave të plakjes, an kthi më i keq për shumë femra.Shëndeti i flokëve;Kosi, ashtu si edhe vaji i ullirit janë të dobishëm edhe kundër flokëve të thatë dhe të hollë. Ai forcon çdo qimë të flokut dhe pastron skalpin nga zbokthi./telegraf.alComments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *