Nese ju mpihen krahet dhe duar kur fIini, kete gje duhet ta dini patjeter..!?


Shumicës prej nesh i ka ndodhur që të zgjohet në mes të natës me një dorë të mpirë. Ndonjëherë, ne gjithashtu ndiejmë një ndjesi gjembash, sikur “kunjat dhe gjilpërat” e vogla po na shpojnë në lëkurë. Termi mjekësor për këtë është parestezia, por pse ndodh kjo, dhe a është diçka për të cilën duhet të shqetësohemi?
LEXO ME SHUME:

Më poshtë shpjegohet se kur mpirja mund të konsiderohet një simptomë serioze mjekësor dhe ju lutemi të mbani mend se ky artikull është vetëm për qëllime informative. Në mënyrë që të merrni këshilla profesionale ose një diagnozë, duhet të vizitoni mjekun tuaj.Instituti Kombëtar i Çrregullimeve Neurologjike dhe Stroke thotë se parestezia mund të ndodhë në pjesë të ndryshme të trupit. Ndodh pa paralajmërim dhe normalisht shkaktohet nga presioni i qëndrueshëm mbi nervat. Parestezia në përgjithësi është e padëmshme kur është e shpejtë, por mund të jetë një simptomë e një sëmundje themelore kur përjetohet shpesh.LEXO ME SHUME:

Shkaqet e mundshme të parestezisë:Pozicioni i gjumit;Fjetja në bark me duar poshtë trupit, shtrirë në shpinë me duar nën kokë, ose dremitje anash dhe gjarpërimi i krahut janë pozicione të dobëta të gjumit që mund të shkaktojnë presion të zgjatur mbi nervat tona. Këto rezultojnë në një përçarje në rrjedhën e gjakut, dhe sistemi ynë nervor reagon me një ndjesi shpimi gjilpërash.Nerva e ngulur;Nervi ulnar kalon nga shpatulla në bërryl dhe është përgjegjës për sigurimin e ndjesisë në duart tona. Dhimbja e kyçit të dorës, një kapje e dobët dhe mpirja në dorë janë simptoma të mundshme të një nervi ulnar të shtypur ose të kompresuar. Dhimbja zakonisht zhduket vetvetiu, por nëse zgjat më shumë se 2 ditë, është koha të vizitoni një mjek.LEXO ME SHUME:

Mungesa e vitaminës B12;Vitamina B12 e cila gjendet natyrshëm tek mishi, peshku dhe produktet e qumështit, i mban nervat dhe qelizat tona të shëndetshme. Mungesa e Vitaminës B12 në trup mund të shkaktojë probleme nervore, të cilat mund të shfaqen përmes një ndjesie të zvogëluar ose ndjesi shpimi gjilpërash.Stresi dhe ankthi;Kur jemi të shqetësuar ose të stresuar, trupi ynë aktivizon luftën ose reagimin e fluturimit, ku hormonet e stresit lirohen në pika të synuara, në mënyrë që të përmirësojmë aftësinë tonë për t’u marrë me kërcënimin e perceptuar. Ky reagim fiziologjik përfshin ridrejtimin e rrjedhës së gjakut në pjesë të tjera të trupit që janë më jetike për mbijetesën tonë. Qarkullimi i zvogëluar në zona të caktuara shkakton ndjesinë e gjilpërave. Stresi gjithashtu mund të shkaktojë tension në muskujt tanë, gjë që mund të rezultojë në ndjesi shpimi.LEXO ME SHUME:

Kushtet themelore mjekësore;Paretezia kronike mund të jetë gjithashtu një simptomë e një gjendje mjekësore që po ndikon në sistemin nervor të trupit. Nëse mpirja shoqërohet me dobësi të muskujve ose simptoma të tjera, është më mirë të vizitoni menjëherë mjekun.Si të shmangni ose minimizoni parestezinë:-Mbani krahët lart.Ndjesia e krahut zakonisht kthehet sapo hiqet presioni, por tundja e dorës mund të ndihmojë në rritjen e rrjedhjes së gjakut.Ju gjithashtu mund të shtrini krahët lart, të tundni kokën anash dhe të lëvizni supet lart e poshtë për të çliruar tensionin në qafë dhe të lëshoni nervat.LEXO ME SHUME:

-Përmirësoni pozicionin tuaj të gjumit.Poziciononi i krahëve dhe duarve duhen mbajtur siç duhet dhe shmangni vendosjen e tyre nën trup. Mundohuni të mbani kyçet e duarve drejt për të siguruar rrjedhje të qetë të gjakut. Flini me krahët anash për të parandaluar ndërprerjen e qarkullimit të gjakut drejt duarve.-Shmangni pozicionin e fetusit, pasi krahët dhe bërrylat e përkulur mund të ushtrojnë presion mbi nervat.-Duhet të keni një mënyrë jetese të shëndetshme.Ushtrimet e rregullta përmirësojnë shëndetin tonë të përgjithshëm kardiovaskular dhe ndihmojnë në qarkullimin e gjakut. Zakonet e mira të ngrënies gjithashtu mund të na ndihmojnë të shmangim mangësitë e vitaminave dhe të minimizojmë dhimbjen e nervave.LEXO ME SHUME:

-Kërkoni trajtim për problemet mjekësore.Për simptoma të rënda ose kronike, këshillohuni me mjekun tuaj për të konfirmuar nëse mpirja ose ndjesia me gjemba është shkaktuar nga një gjendje ekzistuese mjekësore dhe për të diskutuar trajtimin ose mjekimin e duhur.-Kini kujdes për shenjat paralajmëruese që kërkojnë vëmendje të menjëhershme.Mpirja e papritur mund të jetë gjithashtu një shenjë e një goditje në tru, kështu që nëse parestezia shoqërohet me marrje mendsh, paralizë, vështirësi në të folur, humbje të ekuilibrit dhe një dhimbje koke të fortë, kërkoni ndihmë urgjente.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *