Sheget jane teper te mira, por keto 4 perfitime nuk i keni ditur : Duke filluar nga kolesteroli


Një shegë mesatare përmban 72 kalori, 1.5 gram proteina, një gram yndyrë, 16 gram karbohidrate dhe 3.5 gram fibra.Ajo vepron si një antioksidues.Topat e ëmbël të vegjël, të cilët gjenden në shegë, jo vetëm që përmbajnë vitaminë C, por janë gjithashtu të pasura me substanca të tjera të rëndësishme.
LEXO ME SHUME:

Acidi punik, një antioksidues që gjendet në shegë dhe disa ushqime të tjera, mund të jetë i dobishëm në trajtimin e obe zitetit, diabetit dhe sind ro mës metabolike.Sipas një studimi të vitit 2014, potenciali antioksidues i lëngut të shegës është më i madh se ai i verës së kuqe.Mund të ndihmojë në lu ftimin e kan ce rit;Njerëzit që ndjekin një dietë të pasur me fruta dhe perime kanë një rrez ik të reduktuar të zhvillimit të kan ce rit.LEXO ME SHUME:

Hulumtimet tregojnë se shega dhe lëngu i saj potencialisht mund të parandalojnë rritjen e qelizave të kan ce rit në pro sta të, gji, mushkëri, zorrë dhe lëkurë.Është e shëndetshme për zemrën;Antioksiduesit në shegë parandalojnë akumulimin e depozitave yndyrore rreth arterieve. Ky grumbullim mund të çojë në su lm në zemër dhe probleme të tjera të zemrës. Shega gjithashtu punon për të ulur presionin e gja kut, dhe farat e saj përmbajnë një sasi të mirë të fibrave që ulin kolesterolin.LEXO ME SHUME:

Përmirëson koagulimin e gja kut;Gjysmë filxhani me fara shege siguron pothuajse 20 për qind të marrjes së rekomanduar ditore të vitaminës K. Ky mikronutrient i tretshëm në yndyrë mban gja kun në një gjendje të koagulimit të duhur. Me fjalë të tjera, kur lëndoni veten, trupi juaj mund të shërojë pla gët më shpejt.Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *