Per lehtesimin nga artriti, këtë pije duhet ta konsumoni në mëngjes dhe në mbrëmje


Ushqimi i vetëm në botë që nuk skadon asnjëherë është mjalti. Edhe nëse kristalizohet do të thotë se është i përbërë nga elementë krejtësisht natyral dhe pa konservues.Nëse kombinohet me kanellë, arra ose vaj ulliri ai ka veti mjaft të mira trajtuese dhe shëruese të një sërë problemesh shëndetësore. Ja disa receta natyrale me përmbëjtje mjalti dhe sëm un djet që trajtojnë:

Sëm undjet e zemrës: kombinoni mjaltë me kanellë pluhur dhe hajeni çdo ditë në mëngjes. Ky kombinim zvogëlon nivelin e kolesterolit të keq në arterie dhe parandalon sëm un djet e zemrës.Artriti: njerëzit që vuajnë nga artriti duhet të konsumojnë një pije të përbërë nga 1 gotë ujë i vakët, 2 lugë mjaltë dhe 1 lugë kanellë.

Këtë pije duhet ta konsumoni në mëngjes dhe në mbrëmje, ajo do të lehtësojë dhi mbjet e artritit dhe do të parandalojë shfaqjen e artritit kr on ik.Trajton inf eks ionet e fshikëzës: pini çdo mëngjes esëll ujë të vakët me 2 lugë mjaltë dhe një lugë kanellë.Ky kombinim do t’ju ndihmojë në elem ini min e mikr obeve dhe papastërtive në fshikëz.

Ul nivelet e kolesterolit të keq: pija e përmendur mësipër mund të përdoret edhe për të ulur nivelet e kolesterolit të k eq në gj ak.Sipas ekspertëve, thuhet se kjo pije ul kolesterolin e keq në gj ak deri në 10% brenda 1 ore.Trajton pezmatimet e lëkurës: ju mund të hiqni çdo pezmatim të lëkurës dhe infla ma cion të saj nëse lyeni zonën e irr ituar me mjaltë disa herë në ditë.Parandalon rrez ikun e kan ce rit: sipas studimeve të fundit në SHBA dhe Japoni u zbulua se lloje të ndryshme të kan ce rit mund të parandalohen nëse konsumoni në mënyrë të rregullt mjaltë të papërpunuar të përzier me kanellë.Përzieni 1 lugë gjelle mjaltë me një lugë çaji kanellë dhe konsumojeni 2 herë në ditë, çdo ditë!/www.shendeti.com.al/Burimi: yourhealthypage.


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *