Farat e kungullit: Nga diabeti, kolesteroli e deri tek ndjesia e ngopjes per nje kohe te gjate


Farat e kungullit janë shumë të shëndetshme për shkak të vitaminave dhe mineraleve që mbartin. Ato janë të pasura me vitmaninë K, kalcium, hekur, kalium, zink etj.Nëse konsumoni një gru sht fara kungulli në ditë ja përfitimet që do t’ju japin:Mbrojnë kundër diabetit: këto fara janë të pasura me acide yndyrore të pangopura, kështu që rregullojnë në mënyrë efikase nivelin e sheqerit në gj ak. Nëse keni diabet, këshillohet të konsumoni një filxhan me këto fara.

Ulin nivelin e kolesterolit të k eq: hulumtimet kanë treguar se farat e kungullit ulin nivelin e kolesterolit të k eq deri në 13%. Për më tepër ato ulin tensionin e lartë të gja kut dhe parandalojnë go ditjet apo su lmin në zemër.Parandalojnë kan ce rin: farat e kungullit kanë komplekse anti-infla ma tore gjë që sipas studimeve thuhet se bëjnë të mundur uljen e rrez ikut të kan ce rit në 23%.

Parandalojnë osteoporozën: duke qënë se janë të pasura me zink, element i cili është jetik për ko ckat, farat e kungullit bëjnë të mundur parandalimin e osteoporozës.Vetën një e katërta e një filxhani me këto fara përmbajnë rreth 17% të sasisë së rekomanduar të zinkut në baza ditore.Ndihmojnë në rënie peshe: farat e kungullit janë të pasura me proteina dhe fibra, kështu që ato japin ndjesinë e ngopjes për një kohë të gjatë.Burimi: MercolaComments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *