Perberesi i cili do t’ju ndihmoj te ulni ndjeshem nivelin e kolesterolit dhe triglicerideve

0
3


Farat e linit janë të pasura me proteina të tretshme, acide yndyrore omega-3, omega-6, omega-9 dhe lignane.Ato janë një nga burimet më të mira të acidit yndyror alfa-linolenik dhe komponimeve të tjera fenolike.Nëse i konsumoni farat e linit çdo ditë për një muaj, ja përfitimet shëndetësore që do të merrni:

Do të forconi dhe përmirësoni shëndetin e përgjithshëm duke qënë se janë të pasura me acide yndyrore omega-3.Reduktojnë nivelin e lartë të kolesterolit të k eq deri në 50%. Ulin nivelin e triglicerideve nga 25-60%.Parandalojnë diabetin dhe rregullojnë nivelin e sheqerit në gj ak. 3 lugë vaji nga farat e linit kanë të njëjtën sasi të acideve yndyrore omega-6 dhe omega-9 si ½ kg peshk.Përmirësojnë procesin e tretjes dhe parandalojnë kapsllëkun duke qënë se janë të pasura me fibra.

Parandalojnë osteoporozën, sëm undjet e zemrës dhe kan ce rin.Ju ndihmojnë të bini në peshë sepse sigurojnë ndjesinë e ngopjes për një kohë të gjatë.Parandalojnë infla ma cionet e ndryshme.Këto janë vetëm disa nga përfitimet që sjellin farat e linit. Ato janë një mrekulli e natyrës prandaj duhet t’i shfrytëzoni për të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.Burimi: Mr Healthy Life


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here