Per kombinimin e mjaltit me qumesht nuk i keni ditur te gjitha perfitimet, pasi ndihmon trupin

0
6


Qumësht bajame me mjaltë: Bajamet janë shumë të pasura me triptofan dhe magnez, dy substanca që sëbashku me mjaltin janë shumë qetesuese për trupin.Mjalti rrit nivelet e insulinës në gj ak duke stimuluar prodhimin e triptofanit në nivel cerebral.

Në këtë mënyrë prodhohet më shumë serotoninë, e cila na ndihmon të relaksohemi dhe të bëjmë një gjumë më të thellë dhe më të qetë.Përbërësit: 1 lugë mjaltë (25 gr), 1 gotë me qumësht bajame (200 gr).Përgatitja:

Ngrohet qumështi. Duhet të jetë i vakët dhe jo i nxehtë sepse lëngjet e nxehta nuk i bejnë mirë mëlçisë.Shtojmë një lugë mjaltë dhe e pimë gjysëm ore përpara gjumit. Kjo do të na ndihmojë të bejmë një gjumë më të qetë.Burimi: healthyfood


LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here