Kjo pije pastron mëlçinë tuaj në qoftë se e pini atë para se të shkoni në shtrat ne menyre


Kjo është përzierje e disa produkteve të dobishme me qumësht kokosi dhe shërben për të përfituar një pije të shijshme dhe ushqyese që mund të konsumohet gjatë gjithë ditës, por më shumë, në mëngjes dhe në mbrëmje.Ajo quhet fakt “Haldi Ka Doodh”, që përkthehet ‘shafran i Indisë në qumësht” dhe mendohet se origjina e saj është kuzhina Indiane. Kjo pije është përdorur për detoksifikim, në rastin e infla ma cio nit, sheqerit të lartë të gja kut, si dhe për probleme të tjera shëndetësore.

Kjo pije pastron në mënyrë efektive mëlçinë tuaj në qoftë se e pini atë para se të shkoni në shtrat.Kjo është një përzierje e vajit të kokosit, shafranit të Indisë, rrënjës së xhenxhefillit, piperit të zi, dhe qumështit të kokosit. Ju gjithashtu mund të shtoni pak mjaltë për të ëmbëlsuar shijen. Megjithatë, efikasiteti i saj është kryesisht për shkak të shafranit të Indisë, por përbërësit e tjerë ofrojnë avantazhe të ndryshme shëndetësore.

Ja çfarë ju nevojitet: 1 lugë çaji shafran Indie, Një copë xhenxhefill i grirë, Vaj kokosi 1 lugë gjelle, 2 gota qumësht kokosit, Pak piper i zi, 1 lugë çaji mjaltë, 1/2 lugë çaji kanellë (për aromë dhe shije).Metoda e përgatitjes është jashtëzakonisht e lehtë, duhet të përzieni përbërësit dhe t’i ngrohni ato në një tigan për 5 minuta, pa arritur vlimin.Ju mund të zëvendësoni qumështin e kokosit me çdo lloj tjetër qumështi. Nëse vuani nga intoleranca ndaj laktozës është mirë mos e filloni këtë kurë.

Duhet të pini qumësht me stomak bosh në mëngjes, ose para se të shkoni për të fjetur dhe në mënyrë efektive do të detoksifikoni trupin, do të parandaloni infla ma cio nin dhe do të përshpejtoni shërimin.Burimi: healthyfoodhouseComments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *