Pasi te blini frutat dhe perimet ne market, duhet ti lani ne kete menyre per te larguar


Një numër i madh njerëzish nuk janë të vetëdijshëm për faktin se perimet dhe frutat janë të mbuluara shpesh me pesticide.Sipas Departamentit të Bujqësisë së SHBA-ve, 65% e artikujve të testuar reziltuan të jenë pozitiv për pesticide! Dhe kjo nuk është aspak e mirë.

Ndër produktet që përmbajnë më shumë kimikate janë: pjeshkë, patate, mollë, selino, luleshtrydhe, tranguj, speca të ëmbël, bizele, domate, manaferrat ngjyrë vjollcë, spinaq, lakër jeshile, zarzavate dhe speca dj eg ës.Është shumë e rëndësishme të mësoni se si duhet t’i lani ushqimet në mënyrë që pesticidet të largohen prej tyre.Sipas ekspertëve, uthulli organik i distiluar është një zgjidhje shumë e mirë.

Përzieni uthull të bardhë dhe 3 gota uji në një shishe spraj. Spruconi përzierjen në perime dhe fruta, pastaj i fshini ato dhe i lani me ujë të pastër. /Burimi: naturalcuresandhomeremediesPosted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *