Stimulon funksionin e mëlçisë kur është i tejngopur: Caji qe ndihmon ne pastrimin dhe detoksifikimin


Çfarë kanë të përbashkët njerëzit më të shëndetshëm? Së pari, ata kufizojnë konsumin e ushqimeve të pashëndetshme, që shkaktojnë infl ama cion, si sheqeri apo ushqimet e përpunuara, dhe ato që irr itojnë zorrën (alk oli dhe duhani).Por, edhe nëse nuk hani shëndetshëm 24 orë në 24 për 7 ditë, mund të bëni disa gjëra të thjeshta për të ndihmuar mëlçinë – filtruesi natyral i trupit – të bëjë punën e saj.

Majdanozi dhe mentja janë dy produkte bimore shumë të mira për pastrimin dhe detoksifikimin e mëlçisë.Majdanozi është një burim i mirë i vitaminës C dhe A, dy përbërës shumë bazikë kur bëhet fjalë për funksionin e mëlçisë. Ato ulin infla mac ionin dhe forcojnë sistemin imunitar.Mos harroni gjithashtu se majdanozi është një agjent pastrues dhe detoksifikues i jashtëza konshëm. Falë vetive të tij diuretike, ndihmon trupin të elim inojë toksinat nga trupi.

Majdanozi është i pasur edhe në antioksidues që ndihmojnë në largimin e yndyrave të ruajtura në trup.Mentja gjithashtu është një bimë shumë freskuese. Disa nga vetitë kryesore të saj janë:Është antiseptike dhe anti-infla ma tore.Përmirëson tretjen;Stimulon funksionin e mëlçisë kur është i tejngopur.Ja si të përgatisni një çaj me majdanoz dhe mente për të pastruar mëlçinë.Përbërësit : 1 lugë çaji majdanoz (5 g), 1 lugë çaji mente të freskët (5g), 2 lugë gjelle lëng limoni (20 ml), 1 kupë ujë (200 ml)

Përgatitja: Së pari, duhet të theksojmë që produktet duhet të jenë organike. Sapo t’i siguroni ato, gjëja e parë duhet të bëni është t’i lani mirë.Më pas co pëtoni majdanozin dhe gjethet e mentes. Ngrohni ujë në një çajnik. Sapo të fillojë të vlojë, hidhni bimët me kujdes,Lërini të treten për 15-20 minuta. Më pas lëreni të ftohet përzierja për 10 minuta.Në fund kulloni përzierjen dhe e kaloni në filxhan, duke e përzier me lëngun e limoni.Për t’i dhënë shije, mund të shtoni pak mjaltë. Konsumojeni njëherë në ditë, pasi të keni ngrënë./ Shendeti.com.alComments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *