Mjekët këshillojnë që kosi të konsumohet në mëngjes ne menyre qe te merrni nga ky produkt


Kosi është një nga ushqimet më të konsumuara nga shqiptarët. Ai mund të përdoret në forma të ndryshme dhe i kombinuar me produkte të shumta.Kosi mund të hahet siç është, mund të bëhet dhallë, tarator, mund të kombinohet me fruta të ndryshme.Kosi mund të hahet me të ëmbla dhe të kripura, në mëngjes, drekë apo edhe darkë për një vakt të lehtë. Kosi është i pasur me kalium, kalçium, magnez, vitaminë B2 dhe B12.

Kosi është gjithashtu i rekomandueshëm për fëmijët, ku sipas një studimi të fundit fëmijët që ushqehen me kos rregullisht janë më pak të rrez ikuar nga inf eksionet dhe ale rgjitë.Por mjekët këshillojnë që kosi të konsumohet në mëngjes për të përfituar vlerat që ai ka.Forcon kockat. Nëse hani një filxhan me kos në mëngjes keni marr kalciumin e duhur që shërben për forcimin e kockave.

Largon bakteret. Kosi përmban probiotikë që elim inojnë mikro-organizmat nga sistemi tretës. Personat që vuajnë nga fryrjet në stomak ose diarrea, duhet të hanë kos që në mëngjes.Përmirëson tretjen. Konsumi ditor i tij në mëngjes, mbron sistemin tretës nga toksinat dhe bak te ret.Mbron imunitetin. Kosi mbron dhe forcon imunitetin. Kjo ndodh sepse kosi përmban minerale të dobishme si zinku, magnezi dhe seleniumi.Ndihmon në uljen e tensionit të gja kut. Kosi ndihmon në uljen e tensionit të gja kut dhe shëndetin e zemrës sepse kaliumi që ai përmban ndihmon në elim inimin e kripës së tepërt nga organizmi./shendeti.com.alPosted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *