Uji me limon te ben mire, por vetem nese e konsumoni ne kete periudhe pasi limoni tek stomaku juaj mund


Një nga pijet më të njohura në mesin e atyre që e dashurojnë palestrën: kjo është arsyeja pse ju duhet të pini ujë me limon çdo ditë!Një pije freskuese dhe e shkëlqyeshme për shëndetin: limoni është i pasur me lëndë ushqyese dhe i jep trupit shumë përfitime, prandaj ju duhet të pini ujë me limon çdo ditë.I përshtatshëm për çdo lloj sezoni, të nxehtë ose të ftohtë, zakonisht pijeni pas mëngjesit.

Një gabim që shumë njerëz bëjnë, për shembull, është pikërisht ajo e konsumit të pijeve para mëngjesit: është shumë e gabuar, sepse limoni mund të irr itojë stomakun, veçanërisht nëse ka pH shumë të acidit.Pra, këshilla është që ta pini pak pas vaktit pa e mbingarkuar atë! Le të gjejmë 5 arsyet pse duhet të pini ujë dhe limon çdo ditë.Lu fton sëm undjen sezonale. Uji dhe limoni ndihmojnë në lu ftimin e sëm undjeve sezonale falë vitaminës së plotë që limoni ka si agrum. Ky është një nga mjetet më të përhapura për të forcuar sistemin imunitar duke rritur mbrojtjen e tij.

Redukton dhi mbjet e ko ckave. Përveç vitaminës C, limoni është i pasur me kalcium që është i përsosur për shëndetin e ko ckave. Kjo është arsyeja pse të konsumuarit e ujit me limon mund të jetë shumë i dobishëm për ata që vuajnë nga dhi mbjet e kyçeve! Me një terapi prej rreth tre javësh, gjithçka mund të kthehet në vendin e vet.Parandalon diabetin. Kjo pije ka fuqinë për të rregulluar nivelet e sheqerit në gj ak. Kjo është arsyeja pse është e madhe mundësia për parandalimin e diabetit nga momenti që zvogëlon indeksin e glicemisë!

Ndihmon tretjen. Nëse pihet pas ngrënies, sidomos uji i nxehtë dhe limoni mund të nxisin tretjen falë pranisë së acidit citrik!Ju bën të humbisni peshë. Natyrisht ne nuk po flasim për një pije të mrekullueshme, por nëse kombinohet me një dietë të përshtatshme dhe me aktivitet të vazhdueshëm fizik, kjo ju lejon të hu mbni peshë duke qenë një pije që dj eg yndyrë.Për më tepër, ajo jep një ndjenjë të ngopjes, prandaj është më mirë të rregullojmë ndjenjën e urisë.Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *