Home Blog Page 2

Nivelet e larta të vitaminës D mund të ulin në mënyrë të konsiderueshme problemin qe lidhet

0


Nivelet e larta të vitaminës D mund të ulin në mënyrë të konsiderueshme rrez ikun e diabetit, sugjeron një studim i ri. Autori kryesor i studimit, dr. Sue Park, nga Universiteti Kombëtar i Seulit, thotë:Kemi zbuluar se njerëzit me nivele të vitaminës D në gj ak nën 30 ng/ml janë 1/3 më të rrez ikuara nga diabeti dhe ata me nivele nën 50 ng/ml janë 1/5 më të rrez ikuar që të zhvillojnë diabet.

Shkencëtarët thonë se këto rezultate sugjerojnë se të rriturit duhet të kenë të paktën 30ng vitaminë D për milimetër gj ak, që është 10ng/ml më i lartë se niveli i rekomanduar nga Instituti Mjekësor.Rreth 77% e të rriturve në Amerikë kanë mungesë të vitaminës D, shifër kjo që është dyfishuar pas vitit 1980./ Studime të mëparshme kanë treguar se vitamina D forcon sistemin imunitar të njerzëve.Diabeti i tipit 1 është një gjendje autoimunitare që shfaqet kur trupi su lmon qelizat që prodhojnë insulinën. Ndërsa diabeti i tipit 2 lidhet më shumë me faktorët e mënyrës së jetesës, përfshirë edhe peshën trupore.

Ku mund ta gjeni?Burimi kryesor i vitaminës D është padyshim dielli. Në mungesë të tij gjatë dimrit, vitaminën D mund ta merrni edhe me anë të ushqimeve. Ja cilat janë ushqimet më të pasura me këtë lëndë ushqyese, që ndihmojnë në forcimin e kockave, sistemit imunitar, lu ftimin e depr esionit etj.Ju duhet të merrni 600 IU për ditë ose 800 IU nëse jeni mbi 70 vjeç.

Qumështi – Një gotë përmban 100 IU;Peshku tuna – 100 gramë përmbajnë 170 IU;Peshku i yndyrshëm – 85 gramë salmon përmban 450 IU;Vezët – 1 e verdhë veze përmban 40 IU;Kërpudhat – 80 gramë kërpudha përmbajnë 400 IU./Burimi: Daily Mail


Mjeku i njohur Turk: Ka persona qe kane kete problem dhe vijnë pa pasur asnjë lloj shqetësimi

0


Prof. Dr. Bahadir Ҫelep, shef i Departamentit të Ki rur gjisë së Përgjithshme në Spitalin Hygeia, ka folur këtë të hënë për kan ce rin e zorrës së trashë.I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka treguar shenjat dhe shkaqet e këtij kan ce ri, të cilat ndahen në gjenetik dhe ambiental.

Mjeku ka theksuar që çfarë duhet të kenë kujdes pacientët që nga mënyra e ushqyerjes dhe deri te mospërdorimi i du ha nit dhe alk olit.“Kan ce ri i zorrës së trashë, është kan cer që përfshin të gjithë zorrën e trashë dhe pjesën e daljes së saj.Faktke qësisht, përsa i përket Shqipërisë nuk kemi statistika të sakta, por nëse i referohemi statistikave të Amerikës, në ditët e sotme flitet për 150 mijë raste të reja të diagn ostif ikuara çdo vit dhe fatke qësisht rreth 50 mijë hu mbje je te nga kjo lloj sëm undje.

Është e katërta sëm undje më e shpeshtë onkologjike që hasim dhe e dyta përsa i përket vde kshm ërisë. Është shumë e drejtë, muaji mars është muaji i sensibilizimit ndaj këtij ka nc eri.Arsyet e shkaktimit të këtij tum ori mund t’i ndajmë në dy faktorë, ata gjenetik dhe ambiental. Duke pasur parasysh që te faktori gjenetik nuk kemi shumë mundësi të ndërhyjmë, ajo që na mbetet në dorë është që të ndryshojmë ambientin tonë, ose faktorin ambiental.

Është shumë i rëndësishëm ushqimi që ne përdorim, të cilat duhet të jenë të pasura në fibra. Duhet të qendrojmë larg du hanit, alk olit.Është shumë e rëndësishme të theksojmë që disa pacientë vijnë pa pasur asnjë lloj shqetësimi, por pacientët që kanë gja kderdhje gjatë daljes jashtë, ndryshim të mënyrës së daljes jashtë, rënie në peshë, këputje trupore, rënie në peshë pa bërë ndonjë dietë të veçantë, fryerje të barkut këto janë shenjat më të shpeshta”, u shpreh ai./Abcnews.al


Lemza nuk ndodh rastesisht: Keto jane 3 problemet te cilat fshihen pas në disa raste

0


Të gjithë njerëzit kohë pas kohe u ndodhin lemza dhe kur zgjasin për një kohë të gjatë janë veçanërisht të bezdisshëm. Përveç kësaj, megjithatë, në disa raste, lemza tregon një problem shëndetësor.Nëse lemza është shumë e shpeshtë dhe zgjat shumë, atëherë mund të ndodhë një nga sa vijon.

Stresi i tepruar;Trupi reagon në mënyra të ndryshme ndaj stresit dhe lemza është një prej tyre. Lemza e shpeshtë mund të jetë një shenjë se keni shumë an kth dhe stres.Refluksi gastroezofageal;Shenjat tipike të GERD janë urthi, shija e hidhur në gojë dhe vjellja. Në kombinim me këto, refluksi gastroezofageal manifestohet edhe me lemzë të shpeshtë dhe të vazhdueshme.

Pneumonia;Lemza e vazhdueshme mund të jetë shenjë e pneumonisë kur shoqërohet me shenja të tilla si dhi mbje gjoksi, të dridhura, ethe dhe gulçim.


E konsumoni cdo dite kosin? Atehere keto jane 10 gjerat qe duhet te dini

0


1) Përmban një raport të lartë në laktobacillius, bak tere që ndihmojnë në funksionimin e tretjes, imunitetit dhe përthithjes së elementeve ushqyese.2) Është një produkt fermentimi.3) Përmban një sasi të lartë në proteina (100gr kos me 2% yndyra na ofrojnë 53kcal nga të cilat 4gr proteina, 5,3gr karbohidrate, 2gr yndyrë dhe 170mg kalcium dhe 140mg fosfor).

4) Këshillohet të konsumohet edhe nga personat që nuk kanë intolerancë nga laktoza.5) Përmban vitaminë D.6) Përmban vitaminën b12.7) Këshillohet të konsumohet pas marrjes së antibio ti keve (parandalon inf eksionet).8) Nëse kombinohet me drithëra të pa përpunuara (p.sh. tërshërë ose buke thekre ose fara) është një vakt ideal për mëngjes me pak kalori por dhe që do t’ju bëjë të ndiheni të ngopur.

9) Këshillohet më mirë të konsumoni kos të skemuar me 1-2 % yndyrë, kujdes jo 0% yndyrë (nuk përmban vitaminat që treten në yndyrë).10) Kujdes! Kosi që ofrohet në supermarkete së bashku me fruta zakonisht ka përmbajte dhe në qumësht pluhur . Do t’ju këshilloja të shikoni me vëmendje etiketën!/Shendeti.com.al


Sipas nutricionistes se njohur, preshi përmban me shumicë përbërës sulfurik, të cilët rrisin ndjeshëm

0


Preshi bën pjesë në familjen e qepëve dhe hudhrave, dhe përmban me shumicë përbërës sulfurik, të cilët rrisin ndjeshëm aftësitë detoksifikuese të mëlçisë, ndërkohë që neutralizojnë radikalet e lira.Këto të fundit janë ndër nismëtaret kryesor të aktivitetit kan ce rogjen në indet dhe organet e njeriut.

Preshi përmban një antioksidues, i cili quhet kaempferol, dhe mbron arteriet nga dëmtimet e rrez ikshme.Përmbajtja e lartë në antioksidues e bën preshin një ushqim mbrojtës kundër diabetit, infla ma cionit, artritit, obe zitetit dhe ale rgjive të sistemit të frymëmarrjes.

Edhe pse njësoj i dobishëm dhe ushqyeshëm si qepa dhe hudhrat, preshi nuk lë aroma të forta pas konsumit, dhe nuk dj eg aq shumë. Për këtë është një ushqim ideal edhe për fëmijët e vegjël./Nga Blerina Bombaj,dietologe/shendeti.com.al


Pese ushqimet me te mira qe duhet te konsumojne ne shumicen e rasteve grate qe kane

0


Osteoporoza e njohur ndryshe si “epid emia e heshtur e ko ckave” është një sëm undje që lidhet me humbjen e masës kockore. Gjatë osteoporozës kocka bëhet më poroze dhe më e thyeshme.Frakturat mund të ndodhin pas një rënieje fare të vogël apo dhe si rezultat i një aktiviteti/veprimi të zakonshëm të përditshëm. Fra ktu rat më të shpeshta dhe më serioze janë ato të legenit dhe të shpinës.

Çuditërisht, osteoporoza është më e zakonshme sesa disa sëm undje të tjera të cilat kanë marrë sot vëmendjen e publikut. Afërsisht 30% e të gjitha grave mbas menop auzës në Amerikë dhe Europë kanë osteoporozë.Mjekët shprehen se një mjekim i përshtatshëm i kombinuar me ndryshime të stilit të jetës mund të ndihmojë personat e prekur ta mbajnë nën kontroll. Ndryshoni stilin e jetesës dhe shtoni ushqimet e mëposhtme në regjimin tuaj ushqimor:Qumështi: Ekziston një arsye pse qumështi është burimi numër një i kalciumit për fëmijët. Qumështi pa yndyrë do t’ju kushtojë 90 kalori, por do t’ju japë 30% të do zës suaj ditore të kalciumit.

Djathi: Vetëm sepse djathi është i mbushur me kalcium nuk do të thotë që ju duhet të hani atë në mënyrë të tepruar.Vetëm disa kubikë të vegjël djathi përmbajnë më shumë se 30% të vlerës së tuaj të përditshme e kalciumit, kështu që duhet ta përdorim në mënyrë të moderuar. Shumica e djathrave përmbajnë një sasi të vogël të vitaminës D.Vezët: Edhe pse vezët përmbajnë vetëm 6% vitaminë D të dietës suaj të përditshme, ato janë një mënyrë të shpejtë dhe të lehtë për të marrë këtë lëndë. Vitamina D ndodhet me shumicë kryesisht tek vezët me lëvozhgë ngjyrë kafe.

Salmoni: Salmoni është i njohur përmbajtjen e acidit yndyror Omega-3 që është i shëndetshëm për zemrën, por një pjesë e këtij acidi yndyror që ndodhet tek salmoni përmban më shumë se 100% të vitaminës suaj D. Pra konsumoni sa më shumë salmon për zemrën dhe kockat tuaja.Spinaqi: Spinaqi është jo vetëm i preferuar i Braccio di Ferro-s, por edhe të gjithë atyre që kanë probleme me shëndetin e kockave. Një filxhan spinaq i gatuar përmban pothuajse 25% të kalciumit të dietës suaj të përditshme, plus fibra, hekur dhe vitaminë A.


Nje nder erezat me te mira qe forcon kujtesen thuajse gati me 30%, nderkohe qe lehteson

0


Shafrani i Indisë forcon kujtesën me gati 30%. Një studim i fundit ka zbuluar se kjo erz indiane mund të përmirësojë memorien e njerëzve me thuajse 30%, ndërkohë që lehtëson edhe depr esionin.Shafrani ka në përmbajtje një përbërës të quajtur kurkuminë, që pen gon formimin e proteinës në rajonet e trurit të lidhura me kujtesën dhe emocionet.

Studime të mëparshme e kanë lidhur zhvillimin e sëm undjes së alcajmerit me akumulimin e pllakës bak teriale proteinike në tru.Kurkumina, që i jep shafranit të Indisë ngjyrën e verdhë, mendohet se përmirëson kujtesën dhe mbron shëndetin mendor falë vetive të tij anti-infla ma tore. Infla ma cioni është lidhur më parë me demencën dhe zhvillimin e depr esionit.

“Këto rezultate sugjerojnë se marrja e kësaj forme relativisht të sigurt të kurkuminës mund të sigurojë përfitime për shëndetin mendor me kalimin e viteve”, thotë autori kryesor i studimit, dr. Gary Small, nga Universiteti i Kalifornisë.Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al


Mund ti perdorni ne rast se keni fryrje barku: 3 pijet qe pergatiten lehte dhe pa mundim

0


Ndieni fryrje të barkut? Këto pije të shijshme do t’ju ndihmojnë të shpëtoni njëherë e mirë nga ky problem bezd isës.Majdanoz, fara koperi dhe limon;Përbërësit te majdanozi ndihmojnë në zhd ukjen e disa bak tereve të këqija, dhe ndihmojnë mëlçinë të sekretojë lëngun bile, që ndhmon në procesin e tretjes së yndyrave.Kopra vepron si antispasmodik, duke lehtësuar dhi mbjet e barkut. Ndërsa kuercentina te limoni ka veti anti-infla ma tore.

Përbërësit: majdanoz, fara të koperit, limon dhe mjaltë i papërpunuarTonik me kastravec dhe nenexhik;Shumë probleme të tretjes mund të shkaktohen nga infla ma cioni; në këtë pjesë të trupit shkaktohet shumë nxehtësi. Kastraveci dhe nenexhiku janë dy produkte natyrale shumë freskuese.Studimet kanë treguar se nenexhiku mund të lehtësojë dhimbjet e SZI të shkaktuar nga infla ma cioni në traktin gastrointestinal.

Përbërësit: nenexhik, kastravec dhe kripë deti.Tonik me xhenxhefil dhe lule hibikus;Xhenxhefili ka përbërës të quajtur xhinxherolë, që kanë veti anti-inf lam atore. Një tjetër përbërës i xhenxhefilit ndihmon në procesin e tretjes së ushqimit. “Nëse ushqimet nuk treten mirë, ato fillojnë të fermentohen në zorrë, duke shkaktuar kështu gazra dhe fryrje barku.Lulja e Hibikusit, nga ana tjetër, përmban polifenolë që ndihmojnë në lehtësimin e sistemit tretës. (Kujdes!! Gratë shta tëz ana nuk duhet të konsumojnë këtë bimë).Përbërësit: lule hibikusi të thatë, xhenxhefil i freskët, mjaltë i papërpunuar./Burimi: Health / Shendeti.com.al


Sipas mjekut te njohur: Per kollen jo shurp tek femijet, por keto 2 perberes te kuzhines bejini bashke

0


Prindërit duhet të shmangin shurupin për kollë te fëmijët e vegjël dhe t’u japin atyre mjaltë dhe limon, këshillojnë pediatrit.Pediatri Oliver Bevington paralajmëron se medikamentet e shitura pa recetë mund të jenë toksike nëse përdoren në do za të larta.Shurupët për kollë përmbajnë edhe parac eta mol, prandaj mund të kalohet shumë lehtë në ove rdo zë.

Fëmijët nën moshën 6 vjeç janë sidomos të rrez ikuar, thotë dr. Bevingto.“Ne tani hyjmë në periudhën më të ngarkuar të vitit, ku në spitale shtrohen me qindra fëmijë në ditë me shenja të tilla si kollë, ethe dhe temperaturë.Pjesa më e madhe e tyre shkaktohet nga inf eksionet vi rale që mund të trajtohen shumë mirë pa antibiotikë dhe me pushim, lëngje dhe ndonjë parac etam ol apo ibu pro fen, ndërsa shumë prindër shqetësohen për shenjat dhe mund të dëmtojnë fëmijën me shurup për kollën”, thotë Dr. Bevington.

Sipas tij, shumë medikamente për kollën dhe ftohjen përmbajnë përbërës që në do za të larta mund të kenë efekte ne ga tive ose të jenë toksike, sidomos tek fëmijët nën 6 vjeç që janë më të brishtë.Pediatri këshillon që prindërit të përdorin trajtimet tradicionale me mjaltë dhe limon, të konsumojnë shumë lëngje, të pushojnë, si dhe të përdorin para cet am ol dhe/ose ibu pro fen sipas udhëzimeve.Nëse shenjat vazhdojnë për disa ditë ose shqetësoni për shenja të tjera, atëherë duhet të konsultoheni me një mjek specialist./Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al


Tre ushqimet qe u mbajne gjate gjithe dites plot energji dhe u mbajne nen kontroll nivelin e sheqerit

0


Andy Bellati është një dietolog i njohur nga Las Vegasi. Ai ka zbuluar 3 super-ushqimet që sigurojnë një ditë plot energji.Këto 3 ushqime që mund të rrisin nivelet energjisë janë fasulet, bollguri dhe bajamet. Bollguri është një nga ushqimet me përmbajtjen më të lartë në fibra të tretshme.Këto lloje fibrash qëndrojnë në stomak për shumë orë, prandaj keni energji të qëndrueshme për periudha të gjata kohe.

Bollguri është një nga ushqimet më të mira që mund ta konsumoni 1 orë para se të shkoni në palestër.Fasulet janë gjithashtu të mira për të shtuar energjitë pasi janë të pasura me 2 lëndët ushqyese më të rëndësishme – proteina dhe fibra. Këto dy lëndë ushqyese ju mbajnë të ngopur për një kohë të gjatë, ndërkohë që nivelet e sheqerit në gjak mbeten të qëndrueshme.

Bajamet nga ana tjetër sigurojnë yndyra të shëndetshme, fibra dhe proteina, një treshe fantastike që ju duhet për një ditë plot energji.Sekreti i të tria ushqimeve qëndron tek mbajtja nën kontroll e sheqerit në gj ak. Kështu nuk do të keni luhatje të niveleve të energjisë, siç ndodh për shembull kur konsumoni ëmbëlsira, që në fillim ju japin energji por vetëm pak pas kohësh energjitë shterohen dhe filloni të ndiheni të plogësht e doni të hani përsëri.