Home Blog Page 3

Keto jane 3 rastet kur eshte ne te miren tuaj te mos e konsumoni shegen pasi kundervepron

0


Kundërveprime të moderuara, kini kujdes me këto kombinime.Ilaçet që ndryshohen nga mëlçia (substratet Cytochrome P450 2D6 (CYP2D6) kundërveprojnë me shegën.Disa ilaçe ndryshohen dhe zbërthen nga mëlçia. Shega mund të ngadalësojë procesin e zbërthimit të këtyre ilaçeve nga mëlçia. Konsumimi i shegës bashkë me këto ilaçe mund të rrisë efe ktet anë sore të tyre. Prandaj konsultohuni paraprakisht me mjekun nëse mund të konsumoni shegë edhe nëse mjekoheni me një ilaç të caktuar.

Ilaçet për tension e lartë të gja kut kundërveprojnë me shegën.Lëngu i shegës duket se ul tensionin e gja kut.Nëse merrni lëng shege së bashku me këto ilaçe për tensionin e gja kut ky i fundit mund të ulet më shumë seç duhet.Rosuvastatin (Crestor) kundërvepron me shegën;Ky ilaç zbërthehet nga mëlçia. Duke konsumuar lëng shege mund të ngadalësohet procesi i zbërthimit të këtij ilaçi, duke u rritur kështu efe ktet anë sore.Do za e saktë e shegës varet nga disa faktorë, si mosha përdoruesit, gjendja shëndetësore dhe gjendje të tjera. Aktualisht, nuk ka mjaftueshëm të dhëna shkencore për të përcaktuar do zën e saktë të shegës.

Duhet të mos harroni që produktet natyrale jo domosdoshmërish janë të sigurta, prandaj do zat janë të rëndësishme.Kushtojuni vëmendje etiketave kur blini produkte të shegës, si dhe konsultohuni me farmacistin apo një profesionist të shëndetësisë para se të përdorni ekstrakte apo suplemente të frutit, lëkurës, luleve apo pemës së shegës. / Burimi: WebMD


Dietologia e njohur tregon menyren se si te pergatisni faren e bukes dhe ta përcillni ate në breza

0


I gjithë sekreti i bukës është fara. Ajo përbëhet nga popullata të ndryshme mikroorganizmash të cilët fermentojnë sheqerin e drithërave dhe prodhojnë gazra që i japin brumit volum dhe elasticitet.Që të bësh fare buke duhet të krijosh kushtet e favorshme për këto gjallesa mikroskopike të jetojnë të lumtur.Për të krijuar farën e bukës këshillohet të përdorni miell thekre sepse është ideal për fermentim. Ka nivele më të larta sheqeri sesa gruri dhe është më i preferuar nga bak teret e eg ra.

Këshillohet mjalti i pastër pasi është burimi më i përqendruar i sheqerit në natyrë. Për më tepër, mjalti i pastër ka vetë mikrogjallesa të dobishme.Kujdes: mos përdorni enë qelqi pasi mund të shpër th ejnë, ose nëse i përdorni duhet të mos i mbyllni krejtësisht.Si të bëni fare buke?Mjetet e nevojshme : 1 kontenier plastik ose qeramik me volum 240 – 380ml, 1 lugë, Fara, Miell thekre organik, Mjaltë i pastër, Ujë pa klor (ujë burimi ose i blerë)

Përgatitja : Përzieni 3 lugë të mëdha ose 30gr ujë të ngrohtë me 1 lugë çaji mjaltë. Shtoni 3 lugë të mëdha miell thekre (ose 20gr), dhe e lini të qëndrojë në një kontenier plastik për 1 ditë ose 2.Koha e nevojitur varet nga temperaturë e kuzhinës suaj. Nëse është ngrohtë, atëherë do duhet më pak kohë. Idealja është të mbahet në 24 gradë celcius.Nëse arrini temperaturë ambienti 24 gradë, faza e parë do të marrë vetëm një ditë.

Kjo është shumë e mundshme në verë. Nëse kuzhina është e ftohtë, do të marrë dy ditë. Kur kaloni rrotull kontenierit, përzieni nga pak me një lugë. Nëse gjallesat tona janë të kënaqura, do fillojnë të prodhojnë flluska në sipërfaqe. Kjo duhet të marrë 1 ose 2 ditë.Në këtë pikë, shtoni 3 lugë të mëdha miell thekre, 3 lugë të mëdha ujë në temperaturë 24 gradë dhe 1 lugë të vogël mjaltë. E lini për 24 orë duke e përzier herë pas here.Hidhni poshtë ½ e farës. Shtoni 3 lugë të mëdha miell, 3 lugë të mëdha ujë dhe 1 lugë çaji mjaltë.

Përsëriteni këtë çdo 24 orë deri sa fara të bëhet me flluska dhe të fillojë të fryhet. Kur kjo ndodh, zakonisht në ditën e pestë ose të gjashtë, mund të ndaloni t’i hidhni mjaltë. Pasi fara të dyfishojë volumin, atëherë është gati për të bërë bukën tuaj.I gjithë ky proces mund të marrë një javë ose diçka më shumë.Si të dalloni nëse fara e bukës është gati pasi është fryer? Merrni me kujdes një sasi të vogël prej saj dhe vendoseni në një kupë me ujë të ngrohtë. Nëse ajo pluskon në sipërfaqe pas 2-3 minutash atëherë është gati.Nëse gjatë procesit shihni që nuk po ka jetë dhe nuk ka flluska, mund të zëvendësoni ujin me lëng ananasi për t’i rritur aciditetin dhe për të ndihmuar gjallesat të shumohen.

Si ta ruani farën?Ruani gjithmonë 20gr nga fara fillestare dhe ushqejeni me 100gr miell dhe 75gr ujë. Pas 8 orësh ajo do të jetë gati. Duke hequr gjithmonë nga 20gr, ju mund ta përcillni ate në breza…/Nga Blerina Bombaj,dietologe/Shendeti.com.al


Per te larguar kilet e teperta dhe yndyren rreth belit, ky shurup me limon do t’jua mundesoj

0


Jeni duke lu ftuar me peshën e tepërt dhe dhja min e akumuluar rreth belit?Atëherë kjo kurë natyrale, e lehtë për t’u përgatitur, do t’ju ndihmojë të holloni belin dhe humbni kilogramët e tepërt pa shumë mundim.Provoni këtë shurup me limon dhe xhenxhefil për të shkrirë dhjamin.

Përbërësit: 130 gramë rrikë, 4 lugë gjelle mjaltë, 3 limona, 2 lugë gjelle kanellë, 2 cm rrënjë xhenxhefil.Përgatitja: Qëroni dhe ndani rrikën dhe xhenxhefilin në copa të vogla. Më pas i shtry dhni. Pastaj prini limonët dhe i shtoni në përzierje.

Shtrydheni mirë përzierjen dhe shtoni 2 lugë çaji kanellë dhe 4 lugë çaji mjaltë. I përzieni mirë dhe e ruani në kavanoz.Përdorimi: Merrni 1 lugë gjelle nga ky shurup në mëngjes dhe mbrëmje. Pija duhet të konsumohet për të paktën 3 javë me stomakun bosh./ Shendeti.com.al


Ndjeni se nje pjese e trupit tuaj “bie ne gjume”, apo keni kruarje? Sipas Institutit Kombëtar te

0


E keni provuar të paktën një herë që, pasi keni qenë në të njëjtën pozicion për një kohë të gjatë, ndjeni se një pjesë e trupit tuaj “bie në gjumë”.Pastaj, kur përpiqeni të lëvizni, filloni të ndjeni “shpi met” në atë vend. Ndonjëherë bëhet aq e pakëndshme saqë as nuk doni të lëvizni.Sipas Institutit Kombëtar të Çrregullimeve Neu rolo gjike dhe Go ditjes në tru, ndjesia e mpi rjes, si dhe dj egia ose “gje mbat” në trupin tuaj, quhet parestezi.

Kjo zakonisht ndihet në duar ose këmbë, por mund të ndodhë edhe në pjesë të tjera të trupit. Ju ndoshta e keni pasur këtë ndjenjë më parë, është sikur një tufë milingonash po zva rriten nëpër atë pjesë të trupit tuaj dhe mund të jetë shumë e pakëndshme.Një studim tregon se kjo mpi rje zakonisht shfaqet pa paralaj mërim paraprak. Kjo sepse subjekti zakonisht nuk është i vetëdijshëm kur fillon ndjesia. Për më tepër, jo gjithmonë shkakton dhi mbje, por kryesisht shqetësim.

Miliona njerëz në të gjithë botën i nënshtrohen këtyre llojeve të shqetësimeve, veçanërisht te ata që punojnë më profesione pa lëvizje fizike, si puna në zyrë ku kalojnë orë të tëra ulur.Ndodh shpesh kur rrimë me këmbë të kryqëzuara ose biem në gjumë me njërin krah të palosur poshtë kokës. Në shumicën e rasteve, kjo ndodh kur ushtrohet presion i qëndrueshëm mbi një nerv.Ndjesia e një gjymtyre të mpi rë zakonisht zhd uket mjaft shpejt pasi lehtësohet presioni mbi nervin që ishte prekur, duke bërë që gja ku të qarkullojë përsëri.Në mënyrë që të ndodhë kjo, ju thjesht mund të lëvizni pjesën e mpi rë duke bërë stërvitje, duke u shtrirë ose duke e masazhuar atë.Gradualisht, ndjesia si shp im gji lpë rash do të zvogëlohet, derisa të largohet.


Gjalp apo vaj ulliri? Sipas studimit, kjo arsye do t’ju bej te perdorni vajin e ullirit ne vend te gjalpit

0


Për miliona njerëz në mbarë botën, gjalpi është përbërësi numër 1 në çdo recetë dhe ushqim. Nuk ka dyshim se gatimi me gjalpë e bën ushqimin të shijshëm.Nutricionistët thonë se nuk është keq ta përdorni shpesh, por nuk duhet të zëvendësojë plotësisht vajin e ullirit.Një studim i ri zbuloi se përdorimi i vajit të ullirit në vend të gjalpit mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

Njerëzit në studim konsumuan më shumë se gjysmë luge vaj ulliri në ditë. Siç rezultoi, ata kishin më pak gjasa të vd isnin nga sëm undjet e zemrës.Në të njëjtën kohë ata kishin më pak gjasa të zhvillonin ka nc er dhe sëm undje të mushkërive ose Alzheimer, gjithmonë krahasuar me njerëzit që përdornin gjalpë ose margarinë.Vaji i ullirit përmban shumë lëndë ushqyese të lidhura me jetëgjatësinë që gjalpi nuk i ka.

Jashtëzakonisht i pasur me acide yndyrore të pangopura (të famshëm për veprimin e tyre anti-infl ama tor), vaji i ullirit përmirëson shëndetin e zemrës, përmirëson nivelet e kolesterolit, ul rrez ikun e kan ce rit dhe shumë më tepër.Acidet yndyrore mono të pangopura parandalojnë dëmtimin e ADN-së dhe aktivizojnë SIRT1, e cila është një lloj enzime që luan një rol thelbësor në funksionin e qelizave, metabolizmin dhe është treguar se përmirëson jetëgjatësinë./albeu


Pas ujit, ndoshta kjo mund te jete nje nder pijet me te shendetshme

0


Lëngjet natyrale po bëhen gjithnjë e më të njohura në dietën tonë të përditshme , sepse në këtë mënyrë mund të konsumoni disa fruta ose perime që zakonisht nuk dëshironi t’i hani. Kjo pije mund të zgjasë edhe jetën tuaj!Është shumë e thjeshtë: Do ta përgatisni me karrota, mollë, limon dhe xhenxhefil dhe do të siguroni përfitime të vlefshme për shëndetin tuaj!

Hidhini të gjithë përbërësit në një shtrydhëse frutash dhe pijeni lëngun menjëherë! Karotat përmirësojnë shikimin.Ato janë gjithashtu efektive kundër kancerit, ndërsa në të njëjtën kohë e bëjnë lëkurën tuaj më të re dhe më të shëndetshme. Ato janë të mira për zemrën, dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve dhe parandalojnë su lmin në zemër.Mollët forcojnë sistemin imunitar, ndihmojnë në hu mbjen e peshës, ndihmojnë në funksionimin e duhur të veshkave, mëlçisë dhe fshikëzës së tëmthit, mbrojnë nga sëm undjet e gojës, stimulojnë tretjen, mbrojnë zemrën dhe enët e gja kut, ndërsa ndihmojnë kundër stresit, lodhjes dhe pagjumësisë, bak tereve dhe vi ru seve. Ato gjithashtu parandalojnë lloje të ndryshme të kan ce rit.

Limoni pastron mëlçinë dhe stimulon funksionin e saj. Ata janë antiseptikë dhe antioksidantë natyralë. Ato parandalojnë gripin, ftohjen dhe shumë lloje inf ek sio nesh.Ato ndihmojnë gjithashtu në trajtimin e dhimbjeve të barkut dhe stomakut, si dhe dispepsi. Ato stimulojnë prodhimin e enzimave të mëlçisë, normalizojnë funksionin e zorrëve dhe parandalojnë gingivitin dhe stomatitin.

Ato ndihmojnë në uljen e presionit të gja kut, rrisin nivelin e kolesterolit të mirë, alkalizojnë trupin, parandalojnë spa zm at dhe dhimbjet e muskujve, ndërkohë që rregullojnë punën e metabolizmit tuaj.Përfitimet janë të panumërta. Ndër të tjera, limoni parandalon stresin dhe depr esio nin, zvogëlon rrez ikun e go ditjes në tru, parandalon shfaqjen e gurëve në veshka dhe fshikëzën e tëmthit, ndërsa mbron edhe nga osteoporoza.


Stimulon funksionin e mëlçisë kur është i tejngopur: Caji qe ndihmon ne pastrimin dhe detoksifikimin

0


Çfarë kanë të përbashkët njerëzit më të shëndetshëm? Së pari, ata kufizojnë konsumin e ushqimeve të pashëndetshme, që shkaktojnë infl ama cion, si sheqeri apo ushqimet e përpunuara, dhe ato që irr itojnë zorrën (alk oli dhe duhani).Por, edhe nëse nuk hani shëndetshëm 24 orë në 24 për 7 ditë, mund të bëni disa gjëra të thjeshta për të ndihmuar mëlçinë – filtruesi natyral i trupit – të bëjë punën e saj.

Majdanozi dhe mentja janë dy produkte bimore shumë të mira për pastrimin dhe detoksifikimin e mëlçisë.Majdanozi është një burim i mirë i vitaminës C dhe A, dy përbërës shumë bazikë kur bëhet fjalë për funksionin e mëlçisë. Ato ulin infla mac ionin dhe forcojnë sistemin imunitar.Mos harroni gjithashtu se majdanozi është një agjent pastrues dhe detoksifikues i jashtëza konshëm. Falë vetive të tij diuretike, ndihmon trupin të elim inojë toksinat nga trupi.

Majdanozi është i pasur edhe në antioksidues që ndihmojnë në largimin e yndyrave të ruajtura në trup.Mentja gjithashtu është një bimë shumë freskuese. Disa nga vetitë kryesore të saj janë:Është antiseptike dhe anti-infla ma tore.Përmirëson tretjen;Stimulon funksionin e mëlçisë kur është i tejngopur.Ja si të përgatisni një çaj me majdanoz dhe mente për të pastruar mëlçinë.Përbërësit : 1 lugë çaji majdanoz (5 g), 1 lugë çaji mente të freskët (5g), 2 lugë gjelle lëng limoni (20 ml), 1 kupë ujë (200 ml)

Përgatitja: Së pari, duhet të theksojmë që produktet duhet të jenë organike. Sapo t’i siguroni ato, gjëja e parë duhet të bëni është t’i lani mirë.Më pas co pëtoni majdanozin dhe gjethet e mentes. Ngrohni ujë në një çajnik. Sapo të fillojë të vlojë, hidhni bimët me kujdes,Lërini të treten për 15-20 minuta. Më pas lëreni të ftohet përzierja për 10 minuta.Në fund kulloni përzierjen dhe e kaloni në filxhan, duke e përzier me lëngun e limoni.Për t’i dhënë shije, mund të shtoni pak mjaltë. Konsumojeni njëherë në ditë, pasi të keni ngrënë./ Shendeti.com.al


Zakonisht rrudhat rreth syve shkaktohen nga ky veprim qe e beni thuajse cdo darke

0


Siç e dimë, koha kalon dhe rrudhat vijnë. Por nuk është vetëm mosha që është “përgjegjëse” për rrudhat, por dhe mënyra e jetesës, dieta si dhe disa zakone që bëjnë që ata të shfaqen më herët.Në fakt, shumë gra pa e ditur, bëjnë gabime të ndryshme që mund të rezultojnë katastrofike.

Njëra prej tyre ka të bëjë me rrudhat rreth syve. Siç shpjegojnë ekspertët, një gabim kryesor është mënyra sesi heqim make up-in dhe pastrojmë zonën rreth syve.Në mënyrë të pavetëdijshme, kur pastrojmë ose vendosim krem bëjmë lëvizje të forta që rezulton të jenë të gabuara.

Kjo pasi lëkura në zonën e syve është më e hollë, më e ndjeshme dhe për këtë arsye është më e prirur ndaj vijave të holla.Pra, ajo që duhet të bëni gjithmonë është ta pastroni make up-in me lëvizje më të ndjeshme dhe të buta.


Perfitimet e ketij produkti ndoshta nuk i keni ditur me pare: Duke filluar nga kujtesa e deri tek mbrotja e eneve

0


Kungulli, është një bimë barishtore vjetore që përdoret si në dietën e njerëzve dhe në dietën e kafshëve.Kultivimi i kungullit në fusha është bërë në mënyrë që të merren frutat, por edhe të nxirren fara kungulli nga përpunimi i të cilave merret vaj me cilësi shumë të lartë kungulli.Kungulli përmban shumë pak kalori dhe karbohidrate, prandaj nuk ka asnjë arsye përse mos ta përfshini në dietën ushqimore.

Ai ka edhe një shije shumë të mirë, të ngjashme me patatet e ëmbla, prandaj mund ta konsumoni nëse po përpiqeni të bini në peshë.Kjo perime ju mban gjithashtu të ngopur për një kohë të gjatë, kështu nuk do të keni dëshirë për të ngrënë ëmbëlsira.“Kungulli përmban edhe shumë fibra, rreth 3 gramë për një racion, prandaj ju mbajnë të ngopur të gjatë për një kohë të gjatë”, thotë dietologia Cassandra Barns.

Vaji i farave të kungullit përmban nivele të larta të antioksiduesve natyral dhe acideve yndyrore të pangopura. Ai është sidomos i pasur me një formë të vitaminës E, e quajtur gamma-tocopherol, që është i antioksidues i fuqishëm.Studime të mëparshme kanë treguar se y përbërës mund të ulë infla ma cio nin dhe ofron mbrojtje kundër llojeve të ndryshme të kan cer it.Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se ai aktivizon gjenet që parandalojnë sëm undjen e alcajmerit.

Antioksiduesit tek kungulli mund të kenë një efekt mbrojtës në të gjithë trupin, përfshirë edhe zemrën dhe enët e gja kut. Të pasur me fibra, si mishi ashtu edhe farat e kungullit ndihmojnë për mbajtjen nën kontroll të niveleve të kolesterolit, thonë ekspertët.Ndërsa një studim i mëparshëm ka zbuluar se dieta e pasur me fibra mund të ndihmojë në uljen e tensionit të gja kut, duke parandaluar kështu sëm undjet e zemrës./Burimi: wealthygrains


E lyeni fleten e lakres me mjaltë nga njëra anë dhe e vendosni gjethen në kraharor per te trajtuar

0


Shumë shpesh është e vështirë të kuroni kollën e vazhdueshme. Ndonjëherë medikamentet nuk ju ndihmojnë.Një nga mënyrat më efektive për të luftuar kollën është një përzierje e lakrës me mjaltën. Ajo është me të vërtetë ilaçi i “artë” anti-kollë.Për këtë trajtim nuk ka kufizime të moshës, është po aq e efektshme për fëmijët e vegjël dhe për të rriturit. Ajo çfarë ju duhet janë 1 lakër dhe mjaltë. Procedura është e thjeshtë:

Merrni një fletë nga një kokë lakër. E valoni atë në ujë për disa minuta derisa të bëhet e butë dhe e ngrohtë.E lyeni me mjaltë nga njëra anë dhe e vendosni gjethen në gjoks. Mbështilluni mirë me një shall apo bluze të ngrohtë gjatë natës.Në qoftë se vuani nga kolla e rëndë, ju mund të përdorni dy fletë lakre. E hiqni gjethen në mëngjes. Fshini lëkurën tuaj me një leckë ose lajeni atë.

Nëse bronkiti po fillon ju mund të përdorni këtë trajtim dhe të ndjeni rezultatet nga përdorimi i parë. E përsëritni këtë procedurë 5 deri në 7 herë në ditë në mënyrë që kolla të elim ino het plotësisht.Ndonjëherë, nëse nuk keni mjaltë dhe keni nevojë për një trajtim, ju mund të përdorni vetëm lakër. Kjo mund të ndihmojë, por efekti është më i ngadalshëm se sa kur kur kombinohet me mjaltë./Burimi: healthyfoodhealthylife